C2012X7S2A105K125DB
DigiKey Part Number
445-C2012X7S2A105K125DBTR-ND - Tape & Reel (TR)
445-C2012X7S2A105K125DBCT-ND - Cut Tape (CT)
445-C2012X7S2A105K125DBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2012X7S2A105K125DB
Description
COMMERCIAL GRADE,0805,X7S,100V,1
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7S 0805 (2012 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Low ESL
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)