B32922C3224M026
DigiKey Part Number
495-B32922C3224M026-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32922C3224M026
Description
FILM CAP MKP X2 0.22UF 20% 305VA
Detailed Description
0.22 µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
0.709" L x 0.276" W (18.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins - Long Leads
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
305V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V