B32529C6103J
DigiKey Part Number
495-1224-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32529C6103J
Description
CAP FILM 10000PF 5% 400VDC RAD
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B32529C6103J Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.283" L x 0.118" W (7.20mm x 3.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
200V
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - DC
400V