AVRH10C101KT4R7FA8
DigiKey Part Number
445-175256-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-175256-1-ND - Cut Tape (CT)
445-175256-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVRH10C101KT4R7FA8
Description
VARISTOR 100V 1A 0402
Detailed Description
100 V 1 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0402 (1005 Metric)
Category
Current - Surge
1 A
Energy
0.03J
Series
Capacitance @ Frequency
4.7 pF @ 1 MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Maximum DC Volts
70 V
Varistor Voltage (Min)
90 V
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
100 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
110 V