PXG-M15-24WS15
DigiKey Part Number
285-PXG-M15-24WS15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXG-M15-24WS15
Description
DC DC CONVERTER 15V 15W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 1A 9V - 36V Input
EDA/CAD Models
PXG-M15-24WS15 Models
Category
Power (Watts)
15 W
Mfr
Voltage - Isolation
5 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency
89%
Voltage - Input (Min)
9V
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.60" L x 1.00" W x 0.40" H (40.6mm x 25.4mm x 10.2mm)
Current - Output (Max)
1A