PXD40-48WD24
DigiKey Part Number
285-PXD40-48WD24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXD40-48WD24
Description
DC DC CONVERTER +/-24V 40W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 24V -24V 833mA, 833mA 18V - 75V Input
EDA/CAD Models
PXD40-48WD24 Models
Category
Power (Watts)
40 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency
92%
Number of Outputs
2
Voltage - Input (Min)
18V
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Enable, Active High
Voltage - Output 2
-24V
Current - Output (Max)
833mA, 833mA