PFE700S-48 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TDK-Lambda
In Stock: 72
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 51V 14A 85 ~ 265 VAC Input
Industrial Power Supply Product Range Overview Video
PFE700S-48
DigiKey Part Number
285-1496-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PFE700S-48
Description
AC/DC CONVERTER 51V 700W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Applications
ITE (Commercial)
Features
Universal Input
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Packaging
Bulk
Efficiency
86%
Part Status
Obsolete
Package / Case
11-DIP Module, Full Brick
Size / Dimension
4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Approval Agency
CE, cULus
Voltage - Output 1
51V
Standard Number
Current - Output (Max)
14A
Weight
0.551 lb (249.93 g)
Power (Watts)
700 W