CUS250M-12/AJ
DigiKey Part Number
285-CUS250M-12/AJ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CUS250M-12/AJ
Description
AC/DC CONVERTER 12V 250W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
CUS250M-12/AJ Models
Category
Applications
ITE (Commercial), Laboratory, Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
94%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Type
Enclosed
Size / Dimension
4.69" L x 2.52" W x 1.56" H (119.2mm x 64.0mm x 39.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, UKCA
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
61010-1; 60601-1; 60950-1; 62368-1
Current - Output 1
20.83 A