CUS200M-18
DigiKey Part Number
285-CUS200M-18-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CUS200M-18
Description
AC/DC CONVERTER 18V 200W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 18V 85 ~ 265 VAC Input
EDA/CAD Models
CUS200M-18 Models
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
94%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.22" H (127.0mm x 76.2mm x 31.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1
18V
Current - Output 1
11.2 A