CCG152412S
CCG152412S
TDK-Lambda CCG Series
CCG15-24-12S
DigiKey Part Number
285-CCG15-24-12S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCG15-24-12S
Description
DC DC CONVERTER 12V 15W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 1.3A 9V - 36V Input
EDA/CAD Models
CCG15-24-12S Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
88%
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Current - Output (Max)
1.3A
Standard Number
Power (Watts)
15 W