UMK316B7225MLHT
DigiKey Part Number
587-6378-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-6378-1-ND - Cut Tape (CT)
587-6378-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UMK316B7225MLHT
Description
CAP CER 2.2UF 50V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
UMK316B7225MLHT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Ultra Low ESR
Series
Ratings
AEC-Q200
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)