UMK212BBJ475KG-T
DigiKey Part Number
587-5485-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-5485-1-ND - Cut Tape (CT)
587-5485-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UMK212BBJ475KG-T
Description
CAP CER 4.7UF 50V X5R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UMK212BBJ475KG-T Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)