MCJCH31LBC7225KTDA01
DigiKey Part Number
587-MCJCH31LBC7225KTDA01TR-ND - Tape & Reel (TR)
587-MCJCH31LBC7225KTDA01CT-ND - Cut Tape (CT)
587-MCJCH31LBC7225KTDA01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCJCH31LBC7225KTDA01
Description
CAP CER 2.2UF 100V X7S 1206
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7S 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCJCH31LBC7225KTDA01 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)