EMJ316BB7475KLHT
DigiKey Part Number
587-4210-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-4210-1-ND - Cut Tape (CT)
587-4210-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMJ316BB7475KLHT
Description
CAP CER 4.7UF 16V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EMJ316BB7475KLHT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.075" (1.90mm)