NF-16M384-7000-Y
DigiKey Part Number
1664-NF-16M384-7000-Y-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NF-16M384-7000-Y
Description
XTAL OSC OCXO 16.384MHZ CMOS
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
OCXO CMOS Oscillator 3.3V 14-DIP Module, 5 Leads
Category
Voltage - Supply
3.3V
Mfr
Frequency Stability
±10ppb
Series
Absolute Pull Range (APR)
±0.4ppb
Packaging
Box
Operating Temperature
-10°C ~ 50°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Base Resonator
Package / Case
14-DIP Module, 5 Leads
Type
Size / Dimension
0.807" L x 0.551" W (20.50mm x 14.00mm)
Output
CMOS
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)