EE92251S3-1000U-999
EE92251S3-1000U-999
Design Considerations for Sunon Sleeve Bearing Fans
EE92251S3-1000U-999
DigiKey Part Number
259-1776-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EE92251S3-1000U-999
Description
FAN AXIAL 92X25MM 12VDC WIRE
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 92mm L x 92mm H Sleeve 39.5 CFM (1.11m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EE92251S3-1000U-999 Models
Category
Bearing Type
Sleeve
Mfr
Fan Type
Series
Noise
28.0dB(A)
Packaging
Bulk
Power (Watts)
1.24 W
Part Status
Last Time Buy
RPM
Voltage - Rated
Termination
2 Wire Leads
Size / Dimension
Square - 92mm L x 92mm H
Approval Agency
CE, CUR, TUV, UL
Width
25.00mm
Weight
0.203 lb (92.08 g)
Air Flow
39.5 CFM (1.11m³/min)
Current Rating (Amps)
0.103A
Static Pressure
0.100 in H2O (24.9 Pa)