STPS80170CW
DigiKey Part Number
497-4815-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS80170CW
Description
DIODE ARR SCHOT 170V 40A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
45 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 170 V 40A Through Hole TO-247-3
EDA/CAD Models
STPS80170CW Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
840 mV @ 40 A
Manufacturer
STMicroelectronics
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
80 µA @ 170 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Schottky
Package / Case
TO-247-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
170 V
Supplier Device Package
TO-247-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
40A