STPS1150RL
DigiKey Part Number
STPS1150RLTR-ND - Tape & Reel (TR)
STPS1150RLCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS1150RL
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 1A DO41
Customer Reference
Detailed Description
Diode 150 V 1A Through Hole DO-41
EDA/CAD Models
STPS1150RL Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 150 V
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
DO-41
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
1A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
820 mV @ 1 A