STN3N40K3
DigiKey Part Number
497-11222-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-11222-1-ND - Cut Tape (CT)
497-11222-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STN3N40K3
Description
MOSFET N-CH 400V 1.8A SOT223
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 400 V 1.8A (Tc) 3.3W (Ta) Surface Mount SOT-223
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STN3N40K3 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 50µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
11 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
165 pF @ 50 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
3.3W (Ta)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
400 V
Supplier Device Package
SOT-223
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.4Ohm @ 600mA, 10V