STM32L052K6T6
DigiKey Part Number
497-17824-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STM32L052K6T6
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 32LQFP
Detailed Description
ARM® Cortex®-M0+ STM32L0 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 32KB (32K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7)
EDA/CAD Models
STM32L052K6T6 Models
EEPROM Size
2K x 8
RAM Size
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.65V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 10x12b; D/A 1x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz