STL3N10F7
DigiKey Part Number
497-14993-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-14993-1-ND - Cut Tape (CT)
497-14993-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STL3N10F7
Description
MOSFET N-CH 100V 4A POWERFLAT
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 4A (Tc) 2.4W (Tc) Surface Mount PowerFlat™ (2x2)
EDA/CAD Models
STL3N10F7 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
7.8 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
408 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
2.4W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
PowerFlat™ (2x2)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
70mOhm @ 2A, 10V