STFI15N95K5
DigiKey Part Number
497-17092-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STFI15N95K5
Description
MOSFET N-CH 950V 7.5A I2PAKFP
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 950 V 7.5A (Ta) 30W Through Hole TO-281 (I2PAKFP)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 100µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
30 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
855 pF @ 10 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
30W
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
950 V
Supplier Device Package
TO-281 (I2PAKFP)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
500mOhm @ 5.5A, 10V