STB14NK50ZT4
DigiKey Part Number
497-12534-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-12534-1-ND - Cut Tape (CT)
497-12534-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STB14NK50ZT4
Description
MOSFET N-CH 500V 14A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 500 V 14A (Tc) 150W (Tc) Surface Mount D2PAK
EDA/CAD Models
STB14NK50ZT4 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 100µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
92 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2000 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
150W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Supplier Device Package
D2PAK
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
380mOhm @ 6A, 10V