STB12NM50T4
DigiKey Part Number
497-STB12NM50T4TR-ND - Tape & Reel (TR)
497-STB12NM50T4CT-ND - Cut Tape (CT)
497-STB12NM50T4DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STB12NM50T4
Description
MOSFET N-CH 550V 12A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 550 V 12A (Tc) 160W (Tc) Surface Mount D2PAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STB12NM50T4 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 50µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
39 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1000 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
160W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
550 V
Supplier Device Package
D2PAK
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
350mOhm @ 6A, 10V