EVLVIP16L-4WFN
DigiKey Part Number
497-8838-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EVLVIP16L-4WFN
Description
EVAL BOARD FOR VIPER16
Customer Reference
Detailed Description
VIPer16 VIPer™ plus 1 Non-Isolated Output AC/DC, Primary Side Evaluation Board
Category
Voltage - Output
16V
Manufacturer
STMicroelectronics
Current - Output
250mA
Series
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Packaging
Box
Regulator Topology
Flyback
Part Status
Obsolete
Frequency - Switching
60kHz
Main Purpose
AC/DC, Primary Side
Contents
Board(s)
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Utilized IC / Part
VIPer16
Power - Output
4W