ESDA6V1L
DigiKey Part Number
497-2930-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-2930-1-ND - Cut Tape (CT)
497-2930-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESDA6V1L
Description
TVS DIODE 5.25VWM SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Clamp 18A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-3
EDA/CAD Models
ESDA6V1L Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
18A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
300W
Series
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
2
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
5.25V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
6.1V