RGC1206DTC200R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
200 Ohms ±0.5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
RGC1206DTC200R
DigiKey Part Number
RGC1206DTC200R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGC1206DTC200R
Description
RES 200 OHM 0.5% 1/4W 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
RGC1206DTC200R Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)