CF14JT270R | |
|---|---|
DigiKey Part Number | CF14JT270RTR-ND - Tape & Reel (TR) CF14JT270RCT-ND - Cut Tape (CT) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CF14JT270R |
Description | RES 270 OHM 5% 1/4W AXIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 23 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 270 Ohms ±5% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Carbon Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CF14JT270R Models |
Category | Composition |
Mfr | Temperature Coefficient 0/ -400ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Package / Case |
Part Status Active | Supplier Device Package Axial |
Resistance | Size / Dimension 0.091" Dia x 0.236" L (2.30mm x 6.00mm) |