UTS714E19S
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
UTS714E19S
DigiKey Part Number
SOU1529-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UTS714E19S
Description
CONN RCPT FMALE 19P SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UTS714E19S Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Black
Series
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Packaging
Bag
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
UV Resistant
Connector Type
Shielding
Number of Positions
19
Current Rating (Amps)
4A
Shell Size - Insert
14-19
Voltage Rating
250V
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C