GLM75-24G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
SL POWER / Advanced Energy
In Stock: 0
Datasheet
Similar
SL POWER / Advanced Energy
In Stock: 27
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC Input
GLM75-24G
GLM75-24G
DigiKey Part Number
271-2537-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GLM75-24G
Description
AC/DC CONVERTER 24V 75W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Medical
Series
Efficiency
78%
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Part Status
Obsolete
Features
Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
7.00" L x 4.25" W x 1.30" H (177.8mm x 108.0mm x 33.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1
24V
Minimum Load Required
Yes
Current - Output 1
3.1 A