SHT40I-HD1B-R2 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SHT40I-HD1B-R2 |
Description | INDUSTRIAL HUMIDITY AND TEMP SEN |
Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Humidity, Temperature 0 ~ 100% RH I2C ±2.5% RH 4 s Surface Mount |
Datasheet | Datasheet |
Category | Accuracy ±2.5% RH |
Manufacturer Sensirion AG | Response Time 4 s |
Series | Sensitivity 40mV/%RH |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Sensor Type Humidity, Temperature | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Humidity Range 0 ~ 100% RH | Package / Case 4-WDFN Exposed Pad |