209-3-1REG4-61-4-8-20
DigiKey Part Number
209-3-1REG4-61-4-8-20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
209-3-1REG4-61-4-8-20
Description
CIR BRKR MAG-HYDR 20A 240VAC
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Circuit Breaker Magnetic (Hydraulic Delay) 20A 240 V AC DC Lever DIN Rail
Category
Breaker Type
Magnetic (Hydraulic Delay)
Manufacturer
Sensata-Airpax
Current Rating (Amps)
20A
Series
Voltage Rating - AC
240 V