SPG193-56
DigiKey Part Number
2223-SPG193-56-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPG193-56
Description
TEG, 4.2 V / 4.6 A OUTPUT, 56 X
Detailed Description
TEG (Thermoelectric Generator) 19.3W @ 27°C 4.6 A 300°C
EDA/CAD Models
SPG193-56 Models
Category
Height
4.80mm
Current - Max
4.6 A
Voltage - Max
4.2 V
Resistance
900 mOhms
Size / Dimension
Square - 56.00mm L x 56.00mm W
Operating Temperature
300°C
Qmax @ Th
19.3W @ 27°C