SPG054-35
DigiKey Part Number
2223-SPG054-35-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPG054-35
Description
TEG, 5.4 V / 1 A OUTPUT, 35 X 35
Detailed Description
TEG (Thermoelectric Generator) 5.4W @ 27°C 1 A 300°C
EDA/CAD Models
SPG054-35 Models
Category
Height
3.88mm
Current - Max
1 A
Voltage - Max
5.4 V
Resistance
5.4 Ohms
Size / Dimension
Square - 35.00mm L x 35.00mm W
Operating Temperature
300°C
Qmax @ Th
5.4W @ 27°C