400BXC47MEFC16X25
DigiKey Part Number
1189-2281-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
400BXC47MEFC16X25
Description
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
400BXC47MEFC16X25 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
472 mA @ 120 Hz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C