35PJV100M6.3X8
DigiKey Part Number
1189-35PJV100M6.3X8TR-ND - Tape & Reel (TR)
1189-35PJV100M6.3X8CT-ND - Cut Tape (CT)
1189-35PJV100M6.3X8DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35PJV100M6.3X8
Description
CAP ALUMHYB 100UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 30mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Rubycon
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
84 mA @ 100 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.68 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C