SML-D12W8WT86C | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SML-D12W8WT86C |
Description | LED YELLOW 1608 SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Yellow 588nm LED Indication - Discrete 2V 0603 (1608 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SML-D12W8WT86C Models |
Category | Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2V |
Mfr | Current - Test 2mA |
Series | Mounting Type |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Wavelength - Dominant |
Part Status Active | Grade Automotive |
Color | Qualification AEC-Q102 |
Configuration Standard | Package / Case 0603 (1608 Metric) |
Lens Color White | Supplier Device Package |
Millicandela Rating | Size / Dimension 1.60mm L x 0.80mm W |
Lens Style Rectangle with Flat Top | Height (Max) 0.65mm |
Lens Size 1.20mm x 0.80mm | Base Product Number |