SML-A12WTT86J
DigiKey Part Number
846-1174-2-ND - Tape & Reel (TR)
846-1174-1-ND - Cut Tape (CT)
846-1174-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SML-A12WTT86J
Description
LED YELLOW CLEAR 1611 SMD R/A
Detailed Description
Yellow 590nm LED Indication - Discrete 2V 2-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
SML-A12WTT86J Models
Category
Lens Size
1.20mm x 0.55mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Series
Current - Test
20mA
Size / Dimension
1.60mm L x 1.15mm W
Height (Max)
0.65mm