RQ6E045RPTR is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rohm Semiconductor
In Stock: 2.955
Datasheet
Similar
Vishay Siliconix
In Stock: 0
Datasheet
P-Channel 30 V 4.5A (Ta) 950mW (Ta) Surface Mount TSMT6 (SC-95)
RQ6E045RPTR
DigiKey Part Number
RQ6E045RPTR-ND - Tape & Reel (TR)
RQ6E045RPCT-ND - Cut Tape (CT)
RQ6E045RPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RQ6E045RPTR
Description
MOSFET P-CH 30V 4.5A TSMT6
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
14 nC @ 5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1350 pF @ 10 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
950mW (Ta)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TSMT6 (SC-95)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
35mOhm @ 4.5A, 10V