RQ6E045BNTCR
DigiKey Part Number
846-RQ6E045BNTCRTR-ND - Tape & Reel (TR)
846-RQ6E045BNTCRCT-ND - Cut Tape (CT)
846-RQ6E045BNTCRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RQ6E045BNTCR
Description
MOSFET N-CH 30V 4.5A TSMT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 4.5A (Tj) 1.25W (Ta) Surface Mount TSMT6 (SC-95)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RQ6E045BNTCR Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
8.4 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
330 pF @ 15 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1.25W (Ta)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TSMT6 (SC-95)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
30mOhm @ 4.5A, 10V