RGW80TS65DHRC11
DigiKey Part Number
846-RGW80TS65DHRC11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGW80TS65DHRC11
Description
IGBT TRENCH FS 650V 80A TO-247N
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 650 V 80 A 214 W Through Hole TO-247N
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Gate Charge
110 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
42ns/148ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 20A, 10Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
92 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
160 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.9V @ 15V, 40A
Supplier Device Package
TO-247N
Power - Max
214 W