RBR2MM60CTR
DigiKey Part Number
RBR2MM60CTR-ND - Tape & Reel (TR)
RBR2MM60CCT-ND - Cut Tape (CT)
RBR2MM60CDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RBR2MM60CTR
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 2A PMDU
Detailed Description
Diode 60 V 2A Surface Mount PMDU
EDA/CAD Models
RBR2MM60CTR Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
120 µA @ 60 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
2A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
550 mV @ 2 A