RBE2VAM20ATR
DigiKey Part Number
RBE2VAM20ATR-ND - Tape & Reel (TR)
RBE2VAM20ACT-ND - Cut Tape (CT)
RBE2VAM20ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RBE2VAM20ATR
Description
DIODE SCHOTTKY 20V 2A TUMD2M
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 20 V 2A Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RBE2VAM20ATR Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
460 mV @ 2 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
700 µA @ 20 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
20 V
Operating Temperature - Junction
125°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
2A