RB162VAM-20TR
DigiKey Part Number
RB162VAM-20TRTR-ND - Tape & Reel (TR)
RB162VAM-20TRCT-ND - Cut Tape (CT)
RB162VAM-20TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB162VAM-20TR
Description
DIODE SCHOTTKY 20V 1A TUMD2M
Detailed Description
Diode 20 V 1A Surface Mount
EDA/CAD Models
RB162VAM-20TR Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
400 mV @ 1 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
1.2 mA @ 20 V
Part Status
Active
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
20 V
Operating Temperature - Junction
125°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
1A