RB068VWM-40TFTR
DigiKey Part Number
846-RB068VWM-40TFTR-ND - Tape & Reel (TR)
846-RB068VWM-40TFTRCT-ND - Cut Tape (CT)
846-RB068VWM-40TFTRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB068VWM-40TFTR
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 2A PMDE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 2A Surface Mount PMDE
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 40 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
PMDE
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Operating Temperature - Junction
175°C
Current - Average Rectified (Io)
2A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
790 mV @ 2 A