R5016FNJTL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 2.478
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 1.345
Datasheet
IXYS
IXYS
N-Channel 500 V 16A (Tc) 255W (Tc) Surface Mount LPTS
R5016FNJTL
DigiKey Part Number
846-R5016FNJTLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R5016FNJTL
Description
MOSFET N-CH 500V 16A LPT
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
R5016FNJTL Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
46 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Not For New Designs
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1700 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
255W (Tc)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
LPTS
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
325mOhm @ 8A, 10V