LTR50UZPFLR300
DigiKey Part Number
846-LTR50UZPFLR300TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-LTR50UZPFLR300CT-ND - Cut Tape (CT)
846-LTR50UZPFLR300DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTR50UZPFLR300
Description
RES SMD 0.3 OHM 1% 2W 2010 WIDE
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
300 mOhms ±1% 1W Chip Resistor Wide 2010 (5025 Metric), 1020 Automotive AEC-Q200, Current Sense Thick Film
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Wide 2010 (5025 Metric), 1020
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.029" (0.73mm)