BSM600D12P3G001 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Rohm Semiconductor
In Stock: 5
Datasheet
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 600A (Tc) 2450W (Tc) Chassis Mount Module
ROHM's SiC Power and Gate Driver Solutions
4th Gen SiC MOSFETs
BSM600D12P3G001
DigiKey Part Number
846-BSM600D12P3G001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSM600D12P3G001
Description
MOSFET 2N-CH 1200V 600A MODULE
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5.6V @ 182mA
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
31000pF @ 10V
Packaging
Bulk
Power - Max
2450W (Tc)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Mounting Type
Chassis Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Supplier Device Package
Module
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
600A (Tc)