BSM300D12P3E005
DigiKey Part Number
846-BSM300D12P3E005-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSM300D12P3E005
Description
MOSFET 2N-CH 1200V 300A MODULE
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 300A (Tc) 1260W (Tc) Chassis Mount Module
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5.6V @ 91mA
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
14000pF @ 10V
Packaging
Bulk
Power - Max
1260W (Tc)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Mounting Type
Chassis Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Supplier Device Package
Module
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
300A (Tc)