BSM250D17P2E004
DigiKey Part Number
BSM250D17P2E004-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSM250D17P2E004
Description
MOSFET 2N-CH 1700V 250A MODULE
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1700V (1.7kV) 250A (Tc) 1800W (Tc) Chassis Mount Module
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BSM250D17P2E004 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 66mA
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
30000pF @ 10V
Packaging
Box
Power - Max
1800W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Mounting Type
Chassis Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
1700V (1.7kV)
Supplier Device Package
Module
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
250A (Tc)